Pieniądze na budowanie kadr i doświadczeń w długookresowej opiece
Samorządy, organizacje pozarządowe i inne podmioty mogą liczyć na dofinansowanie działań, dzięki którym osoby potrzebujące wsparcia będą mogły pozostać w rodzinnych stronach.
Władze samorządowe województwa opolskiego ogłosiły nabór wniosków w ramach działania 7.1 „Usługi zdrowotne i społeczne oraz opieka długoterminowa”, które jest częścią programu regionalnego na lata 2021–2027. Jednym z celów tego działania jest wzmocnienie sektora usług zdrowotnych i społecznych, w tym opiekuńczych, w ten sposób, aby w większym stopniu postawić na usługi świadczone blisko osób potrzebujących takiego wsparcia. Chodzi przede wszystkim o odejście od instytucjonalnego świadczenia usług przez duże, całodobowe ośrodki, tam gdzie jest to oczywiście możliwe i pożądane oraz przyczynia się do tego, że osoby objęte wsparciem mogą pozostać w swoim lokalnym środowisku.
Zasadnicze elementy
Oznacza to, że opieka długoterminowa realizowana w formie nieinstytucjonalnej (zdeinstytucjonalizowanej) ma być jednym z zasadniczych rodzajów wspieranych przedsięwzięć, czyli takich które powinno się zgłaszać w tym naborze wniosków. Przy tym usługa taka może obejmować m.in.:
∑ usługi opiekuńcze i asystenckie, w tym dowożenie posiłków (jako element projektu),
∑ usługi w rodzinnym domu pomocy, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej,
∑ usługi w ośrodkach wsparcia, o których mowa w przywołanej wyżej ustawie, o ile liczba miejsc całodobowego pobytu w tych ośrodkach nie jest większa niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta